Endüstriyel kuru temizleme solvent seçimi; tesisin hem yatırım maliyetini hem de 8-12 yıllık operasyonel + mevzuat uyumluluğunu doğrudan belirleyen kritik karar. 2026 itibariyle Türkiye'de 4.500+ kuru temizleme tesisi var; yaklaşık %62'si hala perkloretilen (perc) kullanıyor — ama 2030'a kadar perc'in tam yasaklanması bekleniyor. Yatırımcının önündeki seçenekler: perc devamı (kısa vadeli ucuz, uzun vadeli risk), hidrokarbon geçişi (orta yatırım, mevzuat uyum), HFC seçimi (premium butik segment).
Bu rehber 3 ana solventi (perc, hidrokarbon, HFC) temizleme verimi, çevre+sağlık etkisi, mevzuat uyumluluğu, ekipman uyumluluğu ve maliyet karşılaştırma açılarından detaylı analiz ediyor. Sonunda işletmenize uygun solvent ve geçiş stratejisi konusunda net bir karar verebileceksiniz.
1. Solvent Karakteristikleri
Üç ana solvent ailesinin teknik özelliklerine bakalım.
Perkloretilen (Perc, C2Cl4):
- Klorlu organik solvent
- Yoğunluk: 1,62 g/cm³
- Kaynama noktası: 121°C
- Buhar basıncı: 1,9 kPa (20°C)
- Alev alma noktası: yok (yanmaz)
- KOI (Kullanım Ömrü Endeksi): 2.000-2.500 saat
- Atık üretimi: yüksek (tonu başına 50-80 kg distile atık)
Hidrokarbon Solventler (DF-2000, EcoSolv, ProSpera, KWL):
- Petrol türevi izoparafin
- Yoğunluk: 0,77 g/cm³
- Kaynama noktası: 180-220°C
- Buhar basıncı: 0,1 kPa (20°C)
- Alev alma noktası: 60-65°C
- KOI: 1.500-1.800 saat
- Atık üretimi: orta (tonu başına 30-50 kg)
HFC/HFE (Hidrofluorokarbonlar/Hidrofluoroeterler):
- Sentetik fluorokarbon
- Yoğunluk: 1,40-1,50 g/cm³
- Kaynama noktası: 35-50°C
- Buhar basıncı: 33 kPa (20°C, çok yüksek)
- Alev alma noktası: yok (yanmaz)
- KOI: 800-1.200 saat (yüksek tüketim)
- Atık üretimi: çok düşük (tonu başına 8-15 kg)
Karşılaştırma tablosu:
| Özellik | Perc (C2Cl4) | Hidrokarbon (DF-2000) | HFC (HFE-7100) |
|---|---|---|---|
| Temizleme verimi | Yüksek | Orta-yüksek | Orta |
| Yangın riski | Yok | Var (orta) | Yok |
| Toksisite (insana) | Yüksek (kanserojen 2A) | Düşük | Çok düşük |
| Atık üretimi | Yüksek | Orta | Çok düşük |
| Solvent maliyeti (kg/TL) | 280-380 | 180-240 | 1.200-1.800 |
| Kullanılabilir kumaş tipi | Geniş | Orta-geniş | Hassas |
2. Temizleme Verimi
Solvent seçiminde ilk soru: "Kumaşımı temizler mi?" Üç solvent farklı kumaş ve leke tiplerinde farklı performans gösterir.
Perc temizleme verimi:
- Yağ + gres lekeleri: %95-98 başarı
- Protein lekeleri (kan, ter): %75-85 (ön muamele gerek)
- Su bazlı lekeler (kahve, çay): %60-75 (ön muamele gerek)
- Mürekkep + boya: %85-92
- Toplam başarı oranı: yüksek
Hidrokarbon temizleme verimi:
- Yağ + gres lekeleri: %88-94 başarı
- Protein lekeleri: %78-88 (perc'e benzer)
- Su bazlı lekeler: %65-80
- Mürekkep + boya: %75-85
- Toplam başarı: orta-yüksek (perc'e göre %5-10 daha düşük)
HFC temizleme verimi:
- Yağ + gres lekeleri: %75-85 başarı
- Protein lekeleri: %72-82
- Su bazlı lekeler: %55-68
- Mürekkep + boya: %65-78
- Toplam başarı: orta (perc'e göre %15-20 daha düşük, ama hassas kumaş zarar vermiyor)
Pratik gözlem: Hidrokarbon perc'e göre %5-10 daha düşük temizleme verimi gösterir, ancak modern hidrokarbon makineleri (5-aşamalı yıkama + ön muamele otomasyonu) bu farkı %2-3'e indirir. HFC için durum farklı — HFC kumaş zarar vermez ama temizleme gücü düşüktür; bu yüzden ön muamele (manuel leke çıkarma) zorunlu.
Hassas kumaş + leke kombinasyonları için özel leke makineleri tüm üç solvent makineleriyle paralel kullanılır.
3. Çevre ve Sağlık Etkisi
Üç solventin çevre + sağlık etki profilleri çok farklıdır.
Perc (perkloretilen):
- IARC sınıflandırması: Grup 2A (insan için olası kanserojen)
- Solunum: kronik solunum yolu hasarı, baş ağrısı, baş dönmesi
- Cilt teması: dermatit, alerjik reaksiyon
- Atmosferik: stratosferik ozon tabakası tahribatı (kısıtlı), uçucu organik bileşik (VOC)
- Su kontaminasyonu: çözünür, içme suyuna geçme riski, AB sınırı 10 μg/L
- Atık bertaraf: tehlikeli atık, özel lisanslı firma, kg başı 80-150 TL
Hidrokarbon:
- IARC sınıflandırması: kanserojen olarak sınıflandırılmamış
- Solunum: yüksek konsantrasyonda baş ağrısı, ama kronik etki düşük
- Cilt teması: tahriş edici, ama dermatit yapmaz
- Atmosferik: VOC, ozon oluşumuna katkı (orta)
- Su kontaminasyonu: az çözünür, doğal degredasyon iyi
- Atık bertaraf: tehlikesiz atık (genellikle), kg başı 25-45 TL
HFC/HFE:
- IARC sınıflandırması: kanserojen olmayan
- Solunum: düşük etki, ama küresel ısınma potansiyeli (GWP) yüksek (300-1.500)
- Cilt teması: nötr
- Atmosferik: GWP yüksek — ama buhar basıncı yüksek olduğu için sızıntı kaybı büyük; AB Florinli Gazlar Tüzüğü (517/2014) kapsamında kademeli kısıtlama
- Su kontaminasyonu: çözünmez
- Atık bertaraf: özel atık (florlu), kg başı 65-90 TL
Personel maruz kalma sınırları (TLV - Threshold Limit Value):
| Solvent | OSHA TLV (8 saat) | NIOSH REL | Türkiye İSG yönetmeliği |
|---|---|---|---|
| Perc | 100 ppm | 25 ppm | 50 ppm (zorunlu) |
| Hidrokarbon | 200 ppm | 100 ppm | 200 ppm |
| HFC-7100 | 750 ppm | 750 ppm | 750 ppm |
Perc tesislerinde havalandırma + günlük hava kalitesi ölçümü zorunlu; çalışan periyodik sağlık kontrolü 6 ayda bir yapılır.
4. Yasal Düzenleme: REACH, EPA, Türk Mevzuatı
AB REACH (Registration, Evaluation, Authorisation):
- Perc: 2027'ye kadar tam yasak (Annex XIV ekinde "authorisation list")
- Hidrokarbon: serbest, sadece ekspozür sınırı uygulanır
- HFC: AB Florinli Gazlar Tüzüğü (517/2014) kapsamında kademeli kısıtlama
ABD EPA (Environmental Protection Agency):
- Perc: 2024'te kademeli yasak başladı, 2034'e kadar tam yasak
- Hidrokarbon: serbest
- HFC: Climate Change Act kapsamında kısıtlama
Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı:
- Perc: 2024 yönetmeliği — yeni tesis perc kullanamaz; mevcut tesisler 2030'a kadar geçiş zorunlu
- Hidrokarbon: serbest, ama yangın güvenliği yönetmeliğine (TS 12305) tam uyum şart
- HFC: AB ile uyumlu kademeli kısıtlama
Türk Sağlık Bakanlığı yönetmeliği:
- Perc kullanan tesislerde hava kalitesi ölçümü ayda 1 (akredite kuruluş)
- Çalışan kanı testi: 6 ayda 1 (perkloretilen metaboliti — TCAA seviyesi)
- Atık logu: günlük tartım, lisanslı bertaraf firma teslimatı
KOSGEB 2026 Yeşil Geçiş Desteği:
KOSGEB'in 2026 başlatılan "yeşil endüstri geçişi" programı kapsamında perc'ten hidrokarbon'a geçiş yapan tesisler %30-50 hibe alıyor. Üst limit 2 milyon TL. Başvuru için tesis 5 yıl üzeri operasyon geçmişi olmalı + yeni hidrokarbon makinesinin AB sertifikalı olması şartı.
5. Maliyet Karşılaştırması
10 kg/saat kapasiteli (kurutemizleme küçük-orta tesis) bir kuru temizleme makinesi için 8 yıllık toplam sahip olma maliyeti karşılaştırması.
8 yıllık TCO karşılaştırması (yıllık 4.500 kg yıkama varsayımıyla):
| Kalem | Perc Makine | Hidrokarbon Makine | HFC Makine |
|---|---|---|---|
| Makine yatırımı | 1.800.000 TL | 2.700.000 TL | 4.200.000 TL |
| Yangın söndürme sistemi | 0 | 220.000 TL | 0 |
| Solvent ilk dolum | 85.000 TL | 65.000 TL | 380.000 TL |
| Yıllık solvent tüketimi (×8) | 480.000 TL | 320.000 TL | 720.000 TL |
| Yıllık atık bertaraf (×8) | 280.000 TL | 120.000 TL | 180.000 TL |
| Yıllık operasyon (enerji+su) (×8) | 580.000 TL | 480.000 TL | 480.000 TL |
| Yıllık bakım (×8) | 240.000 TL | 280.000 TL | 350.000 TL |
| Mevzuat uyum + denetim (×8) | 180.000 TL | 60.000 TL | 80.000 TL |
| Sigorta primi (×8) | 220.000 TL | 240.000 TL | 200.000 TL |
| 8 yıllık TCO | 3.865.000 TL | 4.485.000 TL | 6.590.000 TL |
Yatırım açısından perc en ucuz görünüyor (3,87M), ama 2027'den itibaren mevzuat uyum maliyetleri (perc kapsam dışı kalacağı için makine değiştirme zorunluluğu) eklendiğinde perc'in toplam maliyeti hidrokarbondan %20-30 daha pahalı olur. Bu yüzden 2026 yatırım kararında perc seçimi stratejik olarak yanlış.
Yıllık operasyonel maliyet karşılaştırması (sadece OPEX):
| Kalem | Perc | Hidrokarbon | HFC |
|---|---|---|---|
| Solvent tüketimi | 60.000 TL | 40.000 TL | 90.000 TL |
| Atık bertaraf | 35.000 TL | 15.000 TL | 22.500 TL |
| Enerji (elektrik + buhar) | 72.500 TL | 60.000 TL | 60.000 TL |
| Bakım | 30.000 TL | 35.000 TL | 43.750 TL |
| Mevzuat + denetim | 22.500 TL | 7.500 TL | 10.000 TL |
| Sigorta | 27.500 TL | 30.000 TL | 25.000 TL |
| Yıllık OPEX | 247.500 TL | 187.500 TL | 251.250 TL |
Hidrokarbon yıllık OPEX'te perc'e göre 60.000 TL avantaj; 8 yılda 480.000 TL ek tasarruf.
6. Ekipman Uyumluluğu
Solvent değiştirmek genellikle makine değiştirmek demek; pratikte makineler solvent-spesifik tasarlanır.
Makine kategorileri:
- 5. nesil perc makineleri: kapalı devre, 0 buhar emisyonu, otomatik solvent geri kazanım. Yatırım 1,5-2,2M TL. 2026'da pazarda hala yaygın.
- Hidrokarbon makineleri (5+ aşamalı): yangın algılama + söndürme dahili, alkol içerikli ön muamele, otomatik kurutma. Yatırım 2,5-3,2M TL.
- HFC/HFE makineleri (kapalı devre): çok düşük buhar kayıp tasarım, sızıntı algılama, otomatik geri kazanım. Yatırım 3,8-4,8M TL.
Marka önerileri (2026 Türkiye pazarı):
- Perc: Bowe (Almanya), Realstar (İtalya), Pony Poseidon (İtalya) — ama yeni alımı önerilmez
- Hidrokarbon: Union Vector (İtalya), Renzacci (İtalya), Maestrelli (İtalya), Realstar Hercules (İtalya)
- HFC: Bowe Aquatex (premium), Union K-Series (premium)
Karışık tesis (otel + butik): İki makine paralel — bir hidrokarbon (standart yıkama) + bir HFC (hassas kumaş). Yatırım 6-7M TL ama operasyonel esneklik maksimum.
7. Sektör Tavsiyeleri
Hangi solvent hangi sektör için ideal? Saha tecrübemize göre net tavsiyeler.
Konsept-bazlı tavsiyeler:
| Sektör / Konsept | Önerilen Solvent | Sebep |
|---|---|---|
| Standart kurutemizleme zinciri | Hidrokarbon | Maliyet/verim dengesi en iyi |
| Otel iç çamaşırhane (otel zinciri) | Hidrokarbon | Yüksek volume, mevzuat uyumlu |
| Premium butik kuru temizleme | HFC veya hibrit | Hassas kumaş + brand premium |
| Hastane çamaşırhane (cerrahi tekstil) | Hidrokarbon | Hijyen + mevzuat uyum |
| Endüstriyel iş giysisi (yağ/gres) | Hidrokarbon | Yağ temizleme verimi yeterli |
| Halı/yorgan/perde temizleme | Hidrokarbon | Geniş kumaş yelpazesi |
| Kürk + deri özel | HFC | Hassasiyet zorunlu |
| Yeni tesis (her segment) | Hidrokarbon | Kesinlikle perc önerilmez |
Detaylı paskala seçimi için Vakumlu vs Kazanlı Paskala Karşılaştırma ve Manuel vs Otomatik Pres Seçim rehberlerine bakabilirsiniz.
8. Karar Matrisi
Solvent seçimi 4 sorunun cevabıyla netleşir.
Soru 1 — Mevcut tesisim mi yoksa yeni yatırım mı?
- Yeni yatırım → hidrokarbon (kesinlikle, perc kapısı kapanıyor)
- Mevcut perc tesisi → 2027 öncesi geçiş planlama, KOSGEB destek başvuru
Soru 2 — Müşteri segment ne?
- Standart (orta-orta üst) → hidrokarbon
- Premium butik (lüks oteller, butik) → HFC veya hibrit
- Endüstriyel iş giysisi → hidrokarbon
Soru 3 — Volume nedir?
- Düşük volume (
<150kg/gün) → ekonomik hidrokarbon makinesi - Orta volume (150-400 kg/gün) → tam donanım hidrokarbon
- Yüksek volume (400+ kg/gün) → çift hidrokarbon paralel
Soru 4 — Mevzuat ve sigorta hassasiyeti?
- Yüksek (uluslararası zincir, kamu hastane) → hidrokarbon veya HFC
- Orta (yerel zincir) → hidrokarbon
- Düşük (küçük bağımsız) → hidrokarbon (yine, çünkü perc 2027 öncesi yasaklanır)
Sonuç: 2026 itibariyle her senaryoda hidrokarbon ana tavsiyemiz. HFC sadece premium butik segment için. Perc kesinlikle önerilmez, 2027 öncesi geçişin başlatılması zorunlu.
Kuru temizleme tesisi yatırım veya geçiş planı için /teklif sayfasından ücretsiz fizibilite raporu talep edebilirsiniz; tesis volume + segment + lokasyon analizi ile size özel solvent + makine + KOSGEB destek başvuru paketi hazırlıyoruz. WhatsApp: +90 533 048 4321.
İlgili rehberler: Vakumlu vs Kazanlı Paskala Karşılaştırma, CE Belgesi Olmayan Ekipman 7 Risk.
Otoriter referans için ABD EPA'nın perc geçiş rehberini ve AB REACH komitesinin perc kısıtlama dosyasını inceleyebilirsiniz.




